Poklady z Grécka, ktoré nesmú chýbať vo vašej kuchyni

Poklady z Grécka, ktoré nesmú chýbať vo vašej kuchyni

Pod pražiacim sa gréckym slnkom dozrievajú plody, ktoré chutia úplne odlišne ako z iných končín svete. Jedinečná chuť gréckych potravín a výrobkov sa prejavila v tom, že veľa ľudí dáva vo svojej kuchyni prednosť práve gréckym produktom. Medzi nimi dominujú olivový olej a grécky med. Tieto dva poklady nesmú chýbať ani vo vašej kuchyni.

Grécky olivový olej plný vitamínov

Nie je olej ako olej a o olivovom platí toto pravidlo dvojnásobne. Viete, ako spoznáte kvalitný olivový olej? Jedine extra panenský olivový olej vám zaručí, že na váš stôl sa dostane plnohodnotné jedlo plné živín a vitamínov. Po inom ako extra panenskom oleji ani nepozerajte. Tieto oleje sa vyrábajú tak, že sa olivy mechanicky vylisujú za studena. Vďaka tomuto spôsobu výroby je zachovaná nízka acidita a vysoký obsah vitamínov. Je nutné, aby ste si pri kúpe olivového oleja všímali zloženie, a ak bude na obale uvedená acidita do 0,8 % môžete si byť istí, že ide o extra panenský olivový olej.

Všímajte si aj samotné balenie. Olivový olej by mal byť naplnený do tmavých fliaš alebo plechoviek. Číre obaly spôsobia rýchle znehodnotenie oleja vplyvom slnečného žiarenia. Viete, prečo sú olivové oleje zdraviu prospešné? Pretože obsahujú vitamíny E a K, minerály vápnik a železo. Okrem toho sú zdrojom omega 3 a omega 6 mastných kyselín. Táto kombinácia má na organizmus blahodarne účinky. Podporuje zdravie srdiečka, pokožky, skvele pôsobí na mozog a nervový systém, povzbudzuje trávenie a chráni telo pred vznikom rakoviny.

Grécky med ako studnica zdravia

Možno si poviete, prečo by ste mali kupovať grécky med, keď na Slovensku máme vlastný. Stačí však len raz ochutnať a zistíte, že grécke slnko vtislo pečať do každej dózy s medom. Gréci sú skúsení včelári a v Grécku nájdete najviac úľov v rámci Európy. Grécke podnebie spolu s veľkým množstvom flóry dodávajú medu mimoriadne skvelú chuť. Samozrejme, že nielen chuť je dôvod, kvôli ktorému ľudia obľubujú med. Grécky med je studnicou zdravia. Je zárukou kvality a zdroja energie. Z nutričného hľadiska je med pre telo funkčným jedlom. Obsahuje desiatky aminokyselín, enzýmov a minerálnych látok. Ide napríklad o draslík, zinok, železo, vitamíny radu B alebo riboflavín. Vďaka týmto látkam je med posilňovačom imunity, chráni bunky pred poškodením, je motorom pre srdce a zdrojom energie pre mozog. Využívaním medu v kuchyni eliminujete riziko nádorových ochorení, vyhýbať sa vám budú vírusy i baktérie.